Početna strana > Hronika > Savet za nacionalnu bezbednost danas, odluke sutra
Hronika

Savet za nacionalnu bezbednost danas, odluke sutra

PDF Štampa El. pošta
utorak, 30. decembar 2008.

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da je stanje odbrane u Srbiji dobro, a da će odluku o sporu ministra odbrane i načelnika Generalštaba saopštiti sutra.

Tadić je rekao da je na današnjoj sednici Saveta za nacionalnu bezbednost, između ostalog, analizirana situacija u sistemu odbrane i nesuglasice između ministra Dragana Šutanovca i načelnika Generalštaba Zdravka Ponoša, a da će on svoju odluku saopštiti sutra.

"Odbrana je na zavidnom nivou a kakve ću odluke donositi o tome će javnost biti obaveštena sutra", rekao je Tadić za RTS i naveo da će se reforma oružanih snaga nastaviti.

Govoreći o sporu Šutanovca i Ponoša koji je vođen preko medija, on je rekao da svi snose deo odgovornosti za to jer je neadekvatno da se rasprava o tome vodi u medijima.

"Ova rasprava ometa donošenje strategijskih dokumenata i dalje reforme", kazao je on, poručujući da lični sporovi moraju biti ostavljeni po strani.

On je naveo da princip subordinacije funkcioniše.

Tadić je rekao i da je na sednici analizirala situacija u vezi sa stanjem kada je u pitanju organizovani kriminal i da je zaključeno da se Srbija na tom polju suočava sa određenim izazovima.

Zasedao Savet

Podsetimo, Savet za nacionalnu bezbednost razmatrao je situaciju povodom nesuglasica između ministra odbrane Dragana Šutanovca i načelnika Generalštaba Zdravka Ponoša.

Ministar Šutanovac je pripremio dva izveštaja, jedan o sukobu dve koncepcije a drugi o rezultatima rada sa posebnim osvrtom na optužbe načelnika Generalštaba.

I načelnik Generalštaba Zdravko Ponoš srpeman je da dokumentuje tvrdnje koje je poslednjih dana iznosio u medijima, saznaje B92.

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je ranije da i načelnik Generalštaba Vojske Srbije Zdravko Ponoš i ministar odbrane Dragan Šutanovac snose deo odgovornosti zbog toga što je spor između njih postao tema javne debate.

Inače, članovi Saveta su predsednik i premijer Srbije, ministri pravde, odbrane i policije, načelnik Generalštaba, direktor Bezbednosno-informativne agencije i šefovi Vojno-bezbednosne agencije i Vojne obaveštajne agencije. Sastanak je bio prilika da se za istim stolom nađu suprotstavljene strane, jer su i načelnik Generalštaba i ministar članovi Saveza za nacionalnu bezbednost.

Premijer Mirko Cvetković tvrdi da, bez obzira na različite stavove čelnih ljudi Ministarstva i Vojske, odbrana zemlje nije ni na koji način ugrožena.

Sednica je počela u 14 sati, a za istim stolom sedele su i suprotstavljene strane. Pred sednicu Saveta jedan od njegovih članova, ministar policije Ivica Dačić, nije želeo da govori o tome kako bi mogao da bude rešen sukob na relaciji Šutanovac-Ponoš.

"Ja mislim da su i vojska i policija institucije koje i dalje imaju veliki ugled u javnosti i mislim da, bez obzira na razne polemike koje su se dešavale, da taj ugled nije narušen", kaže on.

"Taj Savet za nacionalnu bezbednost i postoji da bi raspravljao o svim pitanjima koja se tiču ove oblasti. Ja očekujem i da današnja sednica Saveta bude još jedan doprinos stabilnosti bezbednosno-odbrambenog sistema u zemlji, a sve ostalo nije na meni da komentarišem jer je to u kompentenciji predsednika Republike", rekao je on.

Dragišić: Ne donose odluke

Vojni analitičari kažu da od današnje sednice Saveta ne treba očekivati ništa spektakularno, jer to telo i nije ovlašćeno da donosi odluke, poput smenjivanja.

Docent na Fakultetu bezbednosti u Beogradu Zoran Dragišić rekao je za B92 da Savet za nacionalnu bezbednost i ne može da donosi nikakve odluke jer to nije u opisu posla tog tela.

"Ja očekujem da će se pokušati da se nađe neki kompromis da se odnosi između načelnika Ganeralštaba i ministra odbrane na neki način izglade i da se sve ovo što je izneo gospodin Ponoš, da se izanalizira i da se eventualno od toga napravi nekakav akcioni plan za rešavanje problema u Vojsci. Mislim da bi to bio jedini racionalan izlaz", kaže on.

"Problem je što je ovo već dosta izašlo u javnost i javnost danas očekuje da će se na sednici Saveta neke stvari preseći. Međutim, Savet nije telo koje ima ovlašćenja da dosnosi takve odluke, ali će svakako ova sednica predsedniku Republike poslužiti kao osnov da donese neke odluke u budućnosti", kaže on.

Da za sada štete nema slaže se Dragišić, ali smatra da sukob može da ima vrlo ozbiljne posledice, ako se na njega što pre ne stavi tačka. "Čulo se u javnosti da je Zdravko Ponoš prekršio principe civilne kontrole, da je vojska iskočila iz nekakvih ustavnih okvira", kaže on.

"Sve se to naravno nije dogodilo je niko u vojsci nije povukao nijedan potez koji bi bio protivan Ustavu niti bilo kom zakonu niti je bilo odbijeno bilo koje narađenje civilnih vlasti. Tako da s te strane ne možemo govoriti da je došlo do ne znam kakvog poremećaja", kaže on.

"Svakako da ovo što se dogodilo nije prijatno i da ne koristi sistemu odbrane. Međutim, ukoliko bi se taj sukob produžio, to onda može izazvati vrlo ozbilne psoledice", kaže Dragišić.

Štampa: Pomirenje nije izgledno

Savetu predsedava poredsednik Srbije Boris Tadić, koji je prethodnih dana odbijao da se izjasni "na čijoj je strani", ali je ipak najavio da će u domenu ustavnih ovlašćenja predložiti određene mere.

U medijima se uveliko pominje da će se sve verovatno završiti Ponoševom smenom. Već se pominju imena nekih generala koji bi mogli da ga naslede, ali o tome niko za sada ne želi javno da govori.

Beogradska štampa ocenjuje da između Šutanovca i Ponoša ne može doći do pomirenja i da je mogući ishod sednice Saveta smena načelnika Generalštaba Vojske Srbije.

List Blic piše da je ministar odbrane spreman da zatraži smenu načelnika Generalštaba i da bi na sednici Saveta njegov "najjači adut" mogla biti Ponoševa izjava da ne postoji politika odbrane zemlje.

Večernje novosti navode da Savet za nacionalnu bezbednost nema ovlašćenje da nekoga direktno smeni ili kazni, već može nadležnima da predloži mere koje bi trebalo da preduzmu.

"Jedino je predsednik Boris Tadić ovlašćen da potpisuje zaključke i druge akte", piše list navodeći da je zbog lakše procedure izvesnija smena načelnika generalštaba nego ministra odbrane.

(B92)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner